Aile babasından seri tecavüzcü olur mu?

Bill Cosby’nin, eğer hakkındaki iddialar doğruysa, bir seri tecavüzcüye dönüşme öyküsündeki ruh halini psikiyatrlara sorduk. “Cinsel performans kaygısı yaşayabileceği gibi bayıltarak tecavüz ettiği kadınların çaresizliğinden haz alıyor da olabilir” dediler

Gizem Coşkunarda-gizem.coskunarda@milliyet.com.tr

Bu duymaya alıştığımız tecavüz olaylarından farklı bir durum! Girişi, gelişmesi, sonucu tamamen farklı! Bu filmlerde izlemeye alışık olduğumuz “gazoza ilaç atılması” sahnesinin türevi… Bu anne ve babalarımızın “Aman kızım dikkat et, farkında olmadan içkine ilaç atarlar” sözünü dikkate alınır kılan bir vaka. Bu tüm dünyada “aile babası” olarak tanınan ve hayatını bu sayede kazanan Bill Cosby’nin seri tecavüzcüye dönüşme hikayesi.

Dünya bir süredir meşhur “Cosby Ailesi” dizisinin başrol oyuncusu, harika babası ve kocası Bill Cosby hakkında çıkan cinsel istismar iddialarıyla çalkalanıyordu ki New York Magazine, Cosby’nin tecavüzüne uğradıklarını iddia eden 35 kadınla röportaj yaptı. Sandalyelerde yan yana oturan kadınların fotoğrafını kapağına taşıdı, üstelik 36’ncı sandalyeyi boş bırakarak! Haberin içeriğinde yer alan, tecavüze uğradığını iddia eden kadınların söylemleri kan dondurucu…

50 yılda 40’tan fazla kadına tecavüz etti

1964’ten bu yana mutlu bir evlilik sürdüren ve bu evlilikten beş çocuk sahibi olan “aile babası” Bill Cosby, iddialara göre, 50 yıl boyunca “bilinen” sayısı 40’tan fazla olan kadına tecavüz etmiş. Yöntemi ise Nuri Alço filmlerinden bildiğimiz genç kızların gazozuna ilaç atmak! Anlatılanlara göre Cosby kurbanlarıyla onlara akıl hocalığı yapmak ya da meşhur etmek yalanıyla kandırarak iletişim kuruyor. Sonrasında ise “Quaalude” isimli uyuşturucuyla bayılttığı kadınlara defalarca tecavüz ediyor. Sonrasında hiçbir şey hatırlamayan kadınların bu durumu anlaması ve dile getirmesi ise zaman alıyor. Bir ya da iki yıl kadar…

Cosby’nin davası sürüyor. Kendisi ve eşi Camille Cosby, kadınların ilaçları kendi rızalarıyla aldıklarını söyleyerek iddiaları yalanlasa da ABD Başkanı Barack Obama, Cosby hakkındaki görüşünü bir süre önce tüm dünyaya duyurdu: “Eğer bir kişiye ilaç verip, rızasını almadan seks yaparsanız bu, tecavüz olur.”

New York Magazine’de yayımlanan röportajları okuduktan sonra aklımıza gelen ilk soru şu oldu: “Parası ve şöhretinin getirisiyle zaten birden çok kadınla birlikte olabilir, karısını dilediği gibi aldatabilirdi. Neden kadınları bayıltmayı ve tecavüz etmeyi tercih etti? Nasıl bir ruh haliydi onu seri tecavüzcü olmaya iten?” Cinsel saldırı alanında uzman psikiyatrlarla konuştuk. Doç. Dr. H. Ercan Özmen, Cosby’nin bunu cinsellikle ilgili özgüven sorunu yaşadığı için yapmış olabileceğini söyledi. Prof. Dr. Şahika Yüksel’e göre ise ahlaklı kisvesi altında yaşayan kişilerin tecavüzlerinin ispat edilmesi zor olduğundan bu durum istismarcılara korunaklı bir ortam yaratıyor.

BIll Cosby kimdir?

William Henry Cosby Jr. 12 Temmuz 1937’de Philadelphia’da dünyaya geldi. 1964 yılında Camille Hanks’le evlendi ve bu evlilikten beş çocuk sahibi oldu. Tek oğlu Ennis, 1997 yılında arabasının lastiğini değiştirirken vurularak öldürüldü. Cosby ilk oyunculuk işini, casusluk dizisi olan “I Spy” ile 1965-1968 yılları arasında yaptı. 1984-1992 yılları arasında yayımlanan “Cosby Show”daki efsanevi Cliff karakteriyle şöhret oldu.

Eşi BIll Cosby’yi böyle savundu:

“Kocam sadakatsizdir ama tecavüzcü değil!”

Camille Cosby 1964 yılında Bill Cosby ile evlendi ve o günden beri Cosby’nin menajerliğini yapıyor. Bill Cosby’yi kendisinin yarattığını ifade eden Camille Cosby, “Bill kibardır, cömerttir, eğlencelidir. Sadakatsizdir ama tecavüzcü değildir” diyor. Yaptığı yazılı açıklamanın her satırında kocasının başka bir insanmış gibi gösteriliyor olmasına dikkat çeken Camille Cosby, topluma şu soruyu sordu: “Tecavüz suçlamaları büyük bir hızla yayılıyor. Bu durumda bir durup düşünmek lazım; gerçek kurban kim?”

Cosby kurbanı kadınlar anlatıyor

Barbara Bowman:Kendimi mahkum gibi hissettim ve gizlenme ihtiyacı duydum. Kendi kendime dedim ki, “Biri Bill Cosby’nin bana uyuşturucu verdiğine ve tecavüz ettiğine inanır mı? Ben olsam inanır mıydım?”

Jewel AllsIon:Birden başım döndü ve kendimi iyi hissetmemeye başladım. Bill Cosby beni koltukaltlarımdan tuttu, yardımcı oldu. Ancak daha sonra sağ elimi aldı ve cinsel organına götürdü.

Beverly Johnson:Bir partideydik. İkinci yudumda içkime bir şey koyduğunu anladım. Başım dönüyordu ve konuşamamaya başladım. Bundan sonrası bulanık ama kolumdan tutup tüm ağırlığını üzerime verdiğini hatırlıyorum.

Toplum cezalandırıyor

Cosby’nin mahkemede davası sürse de toplum onu cezalandırmaya başladı. Disney World’deki heykeli kaldırıldı. Central State Üniversitesi onun isminin verildiği binanın tabelasını değiştirdi. Mütevelli heyetinde olduğu Temple Üniversitesi’nden istifa etmek zorunda bırakıldı.

“Temel amacı kurbanın çaresiz kalmasının yarattığı haz olabilir”

Doç. Dr. H. Ercan Özmen(Psikiyatr / Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi)

Eğer doğruysa olayları seri tecavüz girişimi olarak nitelendirmek doğrudur. Başlangıçta kadınların ilacı alma rızasının olması ihtimali bile bunu değiştirmez. İlacı aldıktan sonra kendilerini savunamaz hale gelmeleri nedeniyle bunu cinsel saldırı veya tecavüz olarak nitelendirmek gerekir.

“Cosby kolaylıkla güven telkin eder”

Ensestte olduğu gibi tanıdığı ve güvendiği (bu olaydaki gibi) bir kişinin cinsel istismarda bulunması temel güven hissini ortadan kaldırarak daha da travmatik etki yapar. Hiç tanımadığı birine tecavüz girişiminde bulunan kişi daha çok şiddet, tehdit veya fiziki güç kullanarak eylemini gerçekleştirirken; çoğu tecavüz girişiminde olduğu gibi bu olayda da güven hissinin istismar edilmesi söz konusudur. Özellikle televizyon dizilerindeki örnek aile babası ikonu haline gelen ve şimdiye kadar skandallara adı karışmamış bir kişi olarak Cosby kolaylıkla güven telkin eder konumdadır.

Saygın ve toplum içinde örnek kişiler de tecavüz, ensest, pedofili eylemlerini gerçekleştirebilmekte; hatta kurbanların önemli bir kısmı kendilerine inanılmayacağı endişesiyle yaşadıkları saldırıyı dile getirmemektedir.

Genel olarak bu tür saldırganların ortak özellikleri özgüveni düşük, özellikle karşı cinsle iletişim zorlukları yaşayan ve cinsel performans kaygıları yüksek kişiler olmaları. Hatta çoğu kere bu eylemlerde temel amaç cinsel doyumdan çok, kontrol etme ve kurbanın çaresizliğinin yarattığı hazza ulaşmaktır. Bill Cosby ile ilgili de aynı unsurların ön planda olabileceği kanaatindeyim.

“Bill Cosby tecavüzcü rollerinde oynasaydı daha çok mu inanacaktık?”

Prof. Dr. Şahika Yüksel(Psikiyatr)

Ben seni çok seviyorum deyip sevmediği halde geçici olarak yakınlık kurmak için kurulan bir ilişkiyle bir ilaçla kurulanın arasında yüzde 5-10 fark var. Burada esas olan tecavüzü uygun görme zihniyeti. Bazı istismarcılar “Ben kocasıyım” diyerek hak görüyor. Ben ergenken yengem “Dikkat et kızım, meyve suyuna bir şeyler karıştırırlar” derdi, biz bütün genç kadınlar çok gülerdik yengeme. Bir batıl inanç, saçma bir şey gibi gelirdi. Ama bunun doğru olduğunu, sadece Kilyos’ta çekilen eski filmlerdeki Nuri Alço karakterlerinin kullandığı bir yöntem olmadığını, bunun gerçekte kullanılabildiğini gördük.

İlaçlı tecavüzün diğer tecavüzlerden en önemli farkı, geçici olarak bellek kusuru yaptığı için kişinin bunu hatırlayamıyor oluşu. Doğal olarak ilk günlerde bunu dile getiremiyor. Şüpheleri artsa da zorla ilaç kullandığını üç gün sonra ispat edemiyor. Bu durum istismarcılara korunaklı bir istismar alanı yaratıyor.

Ahlaklı kisvesi altında yaşayan kişilerle ilgili tecavüz iddialarının ispat edilmesi, inanılması ve delillendirilmesi çok daha zor. Onlar daha korunaklı bir durumda. Bu söylemleriyle kendi kendilerine yalancı deliller üretiyorlar.

“Susmayalım, susarsak yaralar daha kötü olur”

Toplumun kafasında da “Şu tür adam yapmaz” fikri olduğundan Bill Cosby’nin bu durumuna inanmakta güçlük yaşıyorlar. Bill Cosby tecavüzcü rollerinde oynasaydı, cinsel istismarda bulunduğuna daha çok mu inanacaktık? 35 kadının bir araya gelip bunu açıklaması en doğru şeydir. Susmayalım, susarsak yaralar daha kötü olur. Bu durumu ister yasal yolla paylaşalım, ister güvendiğimiz insanlarla. Ve ihtiyacımız varsa tedaviden kaçınmayalım.